

Уоррен Баффетт є одним з найбагатших людей нашої планети. На початок 2019-го року його статки оцінювалися в грандіозну суму — 84 900 000 000 доларів, що дозволяє йому перебувати на третій сходинці багатіїв світу. А розпочав він свій шлях до вершини фінансового успіху дуже давно, ще в тридцятих роках минулого століття.
Він народився 30 серпня 1930 року в місті Омаха штату Небраска, його батько Говард Баффет був політиком і щасливим підприємцем. Уоррен Баффет вже в ранньому дитинстві дивував тим, що легко множив і ділив в розумі числа, запам’ятовував безліч географічних назв, а в шестирічному віці здійснив свою першу в житті комерційну оборудку: купив у свого діда, який містив продуктову крамницю, шість баночок «Кока-коли» за 25 центів за кожну. А потім вигідно перепродав їх членам своєї родини вже вдвічі дорожче. У лічені години малюк заробив півтора долара.
А через п’ять років Уоррен почав купувати цінні папери. Для цього він, разом з сестрою Доріс, зайняв у батька гроші і придбав три акції компанії Cities Service Preferred. На момент покупки вартість однієї акції становила 38 доларів, а через кілька годин, на жаль юного інвестора, впала до 27 доларів.
Побоюючись краху, Уоррен Баффет дочекався моменту, коли акції стали коштувати трохи дорожче тієї суми, яку він заплатив за них, і продав за 40 доларів. а вони, як на зло, незабаром злетіли до 200 доларів. Так Баффет зробив для себе висновок — не треба поспішати розлучатися з акціями. Але, в той момент він не міг вчинити інакше, адже гроші він позичив у батька, до того ж половина з них належала сестрі.
У тринадцять років Уоррен влаштувався на роботу, він почав розносити газети «Washington Post». При цьому, відрізнявся такою працездатністю, що за рік зміг зібрати пристойну суму — 1 500 доларів. Собі він купив велосипед і годинник, але основну суму вклав у справу: купив земельну ділянку, щоб здавати його в оренду фермерам.
Через кілька років Уоррен вирішив вкластися в ігровий бізнес. Щоб скоротити витрати, він набував старі автомати, а після ремонту встановлював їх у людних місцях. Після сплати оренди та податків, у нього в кишені виявлялося кілька сотень доларів на місяць.
Батько, не заперечуючи проти самостійного бізнесу, наполягав на тому, що потрібно і отримати хорошу освіту. Але навчання в Пенсильванському університеті швидко набридла, він вважав, що знає про комерцію більше,ч ем викладачі, які читали йому лекції.
Потім було навчання в університеті Небраски, спроба вступити у Гарвард, де йому відмовили через надто юного віку. Тоді Уоррен вирішив продовжити навчання в Колумбійському університеті, де викладали Бенджамін Грем і Девід Додд, автори підручника «Аналіз цінних паперів». Баффет вважав, що у них є чому повчитися,
Бенджамін Грем заробив ціле багатство ще в двадцятих роках, скуповуючи акції, як багатьом здавалося, безнадійних компаній, які потім різко зростали в ціні. Грем запевняв студентів, що купувати потрібно акції не популярних компаній, а тих, які на даний момент явно недооцінені.
У 1954 році Грем запропонував Баффету зайняти в його компанії посаду аналітика. Через два роки Баффет, набравшись знань і заробивши грошей, зрозумів, що готовий до самостійної діяльності. Він залишив Вашингтон і повернувся на батьківщину — в Омаху, де відкрив інвестиційну компанію «Buffett Associates». початковий капітал становив 105 000 доларів, вже через півроку він зріс удвічі.
При цьому, Уоррен Баффет чітко виробив для себе стратегію — не гнатися за миттєвим прибутком, а вкладати кошти лише в ті підприємства, які мають всі шанси довго протриматися на ринку. Йому належить фраза: «Любий термін для продажу акцій — ніколи». Дійсно, з будь акцій він волів розлучатися не раніше, ніж через 10 років.
У 1962 році його увагу привернула текстильна компанія «Berkshire Hathaway», що знаходилася на межі банкрутства. Він почав поступово скуповувати акції підприємства, зібравши до 1965 році контрольний пакет. Ризик виправдався, незабаром «Berkshire Hathaway», стала одним з основних джерел доходу. У 1973 році він заплатив 11 мільйонів доларів за акції газети «Washington Post», також переживала не найкращі часи. зараз їх вартість перевищує мільярд доларів.
Ділова громадськість відзначає одну особливість інвестування Баффета, він з великою недовірою ставиться до вкладення грошей в сучасні технології. Одні вважають, що Баффет просто старомодний, інші впевнені, що він не такий простий, як може здатися, адже саме в таких інвестиціях великий ризик як швидко заробити стан, так і втратити все в один момент. Перші IT-інвестиції він вчинив лише в 2011 році.
Свою стратегію Уоррен Баффет виклав у 13 принципах управління, які він виклав у 1983 році. Він досить ощадливий, а багато хто вважає, що просто скупий. Досить сказати, що мільярдер Баффет проживає будинку, який купив ще в далекому 1957 році за досить скромну суму — трохи більше 30 000 доларів. Машини також воліє купувати на вторинному ринку. Правда, не може відмовити собі в одній слабкості — купівлі дорогих спортивних літаків. А ще він дуже любить снідати в «Макдональдсі», але якщо фінансові справи йдуть не важливо, відмовляється від відвідування закладу. І це при стані, що перевищує 80 мільярдів доларів!
Улюблений персонаж Баффета — Скрудж МакДак з мультфільму «Качині історії». Як і мультиплікаційний герой, Уоррен Баффет любить повторювати: «Зекономлений долар – зароблений долар». На думку Баффета літати на власному літаку — це зручно, а от бути власником дюжини будинків — тягар, а не зручність.
Кілька років тому Баффет написав заповіт, згідно з яким, 99 відсотків його майна після смерті надійде в благодійні організації. Він також звернувся до мільярдерів із закликом — віддавати не менше половини всього статку на благодійність. І навіть запропонував підписати відповідний документ з назвою «Клятва дарування».